Blackview Tab 7 vs Xiaomi 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 7 | Xiaomi 13 |
|
6580 mAh
|
4500 mAh
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.50 x 6.30 x 0.35 inches 241.3 x 160 x 8.9 mm |
6.02 x 2.81 x 0.31 inches 152.8 x 71.5 x 7.98 mm Nano Skin back version - 152.8 x 71.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 19.86 oz / 563.0 g | 6.67 oz / 189.0 g Nano Skin back version - 185 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint, Gray, Dark Blue, Red, Green, Yellow | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 76.60% screen-to-body | 6.4-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 149 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 414 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T310 | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| IMG 8300 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 5 MP Aperture size: F2.0 |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.2 μm |
|
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 2 MP | 32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With technology nano skin back
| Dimensions |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.1mm |
|---|---|
| Weight | 6.53 oz / 185.0 g |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|