Blackview Tab 15 vs Asus Zenfone 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 15 | Asus Zenfone 10 |
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
Released
·
Jul 10, 2023
|
|
10.5-inch · 1920x1200px
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8280 mAh
|
4300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 29, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.70 x 6.36 x 0.29 inches 246.4 x 161.5 x 7.3 mm |
5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 18.52 oz / 525.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Lunar Silver, Twilight Blue, Space Gray | Aurora Green, Midnight Black, Comet White, Eclipse Red, Starry Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 80.32% screen-to-body | 5.9-inch, 84.81% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, 1100 nits | |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 216 PPI | 2400x1080px, 20.4:9 ratio, 445 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 945 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T610 Tiger T610 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Mali-G52 MC2 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (eMMC 5.1) | 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5221 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3753 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2610 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8280 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
10h 23min
Browsing
27h 28min
Video
14h 30min
Gaming
10h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 12 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
138
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|