Blackview Tab 12 vs Xiaomi Redmi Note 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 12 | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
|
Released
·
May 22, 2022
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
6580 mAh
|
5020 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $279 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.39 x 6.20 x 0.29 inches 238.5 x 157.5 x 7.4 mm |
6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 15.17 oz / 430.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gray, Green, Silver | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 78.75% screen-to-body | 6.7-inch, 85.62% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc SC9863A (28 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| IMG8322 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 4GB/64GB (eMMC 5.1) | 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 5020 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|