Blackview Tab 10 vs Blackview Tab 80 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 10 | Blackview Tab 80 |
|
Released
·
June 2021
|
Released
·
September 2023
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.1-inch · 1280x800px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
7480 mAh
|
7680 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.57 x 6.38 x 0.33 inches 243 x 162 x 8.4 mm |
9.49 x 6.14 x 0.30 inches 241 x 156 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 18.45 oz / 523.0 g | 17.07 oz / 484.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 75.09% screen-to-body | 10.1-inch, 78.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 360 nits | |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 1280x800px, 149 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MTK8768 | Unisoc Tiger T606 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz |
Octa-core 1600 MHz |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC1 |
| Memory | |
| 4GB/64GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7480 mAh | 7680 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 40 | 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 8 |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|