Blackview Pad 70 vs Samsung Galaxy Tab S8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Pad 70 | Samsung Galaxy Tab S8 |
|
Released
·
2023
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
6580 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.70 x 6.42 x 0.39 inches 246.5 x 163.0 x 9.9 mm |
6.51 x 9.99 x 0.25 inches 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 18.36 oz / 520.5 g | 17.74 oz / 503.0 g 5G Ready version - 507 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Misty Blue, Meteorite Grey | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 73.62% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | LTPS, 120Hz |
| Resolution | |
| 1280x800px, 149 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Rockchip RK3560 | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core | Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 17.88 oz / 507.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
Discover more
|
|