Blackview Pad 70 vs Google Pixel 8a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Pad 70 | Google Pixel 8a |
|
Released
·
2023
|
Released
·
May 14, 2024
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
6580 mAh
|
4492 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €549 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.70 x 6.42 x 0.39 inches 246.5 x 163.0 x 9.9 mm |
5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 18.36 oz / 520.5 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Misty Blue, Meteorite Grey | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 73.62% screen-to-body | 6.1-inch, 81.28% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 149 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1903 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Rockchip RK3560 | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core | Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Immortalis-G715s MC10 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB | 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1621 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4277 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2419 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 4492 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
142
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|