Blackview BV9200 vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview BV9200 | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Jan 09, 2023
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.87 x 3.22 x 0.54 inches 174.45 x 81.8 x 13.6 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight | |
| 10.93 oz / 310.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Silver, Blue, Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 73.53% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 120Hz, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2408x1080px, 20( ratio, 400 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G96 MT6781 | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB/256GB | 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 0.3 MP VGA (Depth information) | 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|