Asus ZenFone Max Pro (M2) vs Xiaomi Redmi Note 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ZenFone Max Pro (M2) | Xiaomi Redmi Note 12 Pro |
|
Released
·
Dec 11, 2018
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2018 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.97 x 0.33 inches 157.9 x 75.5 x 8.5 mm |
6.42 x 2.99 x 0.31 inches 163 x 76 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Blue | Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 83.12% screen-to-body | 6.7-inch, 86.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 450 nits | OLED, 120Hz, HDR, 900 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.6GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 966 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2342 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 636 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 22min
Gaming
9h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9/F24.0 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) Picture-taking during video recording, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 13 MP (Flash) Video capture: 1080p |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 28 | 1, 3, 5, 8, 19 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|