Asus ZenFone 8 vs Asus ZenFone 8 Flip Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ZenFone 8 | Asus ZenFone 8 Flip |
|
Released
·
May 13, 2021
|
Released
·
May 13, 2021
|
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 12, 2021 | May 12, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €599 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.83 x 2.70 x 0.35 inches 148 x 68.6 x 8.9 mm |
6.50 x 3.04 x 0.38 inches 165.04 x 77.28 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 5.96 oz / 169.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian Black, Horizon Silver | Galactic Black, Glacier Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 82.76% screen-to-body | 6.7-inch, 84.25% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits | AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 | Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB 16GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Qualcomm Quick Charge 4 |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
6h 11min
Browsing
10h 12min
Video
11h 23min
Gaming
8h 42min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 18min
Gaming
10h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera, Doubles as a selfie camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.6 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Focal Length: 80 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 12 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n38, n40, n66, n71, n77, n78, SA, NSA Global version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77, n78, SA, NSA |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 30, 66, 71 Global version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 Global version - 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 Global version - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
Global
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|