Asus ZenFone 6 (2019) vs ZTE Axon 10s Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ZenFone 6 (2019) | ZTE Axon 10s Pro |
|
Released
·
May 25, 2019
|
Not announced
·
No information
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 16, 2019 | Feb 07, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.97 x 0.36 inches 159.1 x 75.44 x 9.1 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.4 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver | White, Black, Ochre |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.82% screen-to-body | 6.5-inch, 87.90% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB 12GB/512GB |
6GB (LPDDR5)/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery Qi wireless charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera, Swivel, Doubles as a selfie camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 11 mm | 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 11 mm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
QHD, 1080p |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, DTS:X Virtual Surround | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n78, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2019 FCC ID value: MSQI01WD | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 0.93 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $900 |
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $600 |
Discover more
|
|