Asus ROG Phone 5 vs Xiaomi POCO F5 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 5 | Xiaomi POCO F5 Pro |
|
Released
·
Apr 26, 2021
|
Released
·
May 25, 2023
|
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 10, 2021 | May 09, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| €799 16GB/512GB - $1199 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.80 x 3.04 x 0.41 inches 172.8 x 77.2 x 10.29 mm |
6.41 x 2.97 x 0.34 inches 162.78 x 75.44 x 8.59 mm |
| Weight | |
| 8.40 oz / 238.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Phantom Black, Storm White | White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.12% screen-to-body | 6.7-inch, 87.45% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.9 (Poor) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1728 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4354 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2148 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2142 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5160 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 67.0W Wireless: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
13h 2min
Gaming
10h 49min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 44min
Video
9h 45min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 24 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8, 9 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 12GB RAM and 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 16GB RAM and 256GB storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Colors | Glossy Black |
| Prices (MSRP) | €1199 |
Discover more
|
|