Apple iPod Touch (2019) vs Apple iPhone 16 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPod Touch (2019) | Apple iPhone 16 Pro Max |
|
Released
·
May 28, 2019
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
4.0-inch · 1136x640px
|
6.9-inch · 2868x1320px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4685 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 2GB/256GB - $399 | 8GB/256GB - $1199 | €1449 8GB/512GB - $1399 8GB/1TB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.86 x 2.31 x 0.24 inches 123.4 x 58.6 x 6.1 mm |
6.42 x 3.05 x 0.33 inches (~0.48 inches with camera bump) 163.0 x 77.6 x 8.25 mm (~12.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 3.10 oz / 88.0 g | 8.01 oz / 227.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Titanium |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver, Pink, Blue, Red | Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.0-inch, 60.95% screen-to-body | 6.9-inch, 92.35% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1136x640px, 326 PPI | 2868x1320px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2088 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.93 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Hexa-core 2x4.05GHz 4x2.42GHz |
| GPU | |
| PowerVR Series 7XT GT7600 Plus | Apple 6-core GPU |
| Memory | |
| 2GB/256GB 2GB/32GB 2GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (NVMe) 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3331 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8106 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4567 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3009 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 4685 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W Wireless: 25.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 30min
Browsing
22h 39min
Video
10h 24min
Gaming
12h 4min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX903 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX972 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX913 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video sharing |
4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
154
Overall
158
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) | |
| Other | |
| AirDrop | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8684A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|