Apple iPhone 16e vs Samsung Galaxy Tab S10 FE+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 16e | Samsung Galaxy Tab S10 FE+ |
|
Released
·
Feb 28, 2025
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4005 mAh
|
10090 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 19, 2025 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $600 | €699 8GB/256GB - $699 | €829 8GB/512GB - $899 | €1079 |
8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (~8.3 mm with camera bump) |
11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 5.89 oz / 167.0 g | 23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| White, Black | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 13.1-inch, 85.00% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, 1200 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2560x1600px, 230 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 791 (Poor) | 779 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A18 (3 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| iOS (18.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3166 | 1354 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7763 | 3907 |
| 3D Mark High | |
| 3017 | 1289 |
| 3D Mark Low | |
| 2495 | 1279 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4005 mAh, Li - Ion | 10090 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
17h 27min
Video
6h 59min
Gaming
7h 45min
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Cinematic mode |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
12 MP |
118
Overall
128
Photo
107
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2025 FCC ID value: BCG-E8725A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 | €829 |
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 | €1079 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|