Apple iPhone 13 mini vs Samsung Galaxy Tab A7 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 13 mini | Samsung Galaxy Tab A7 Lite |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
8.7-inch · 1340x800px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
4GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
2406 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | May 27, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $699 | €849 4GB/256GB - $799 4GB/512GB - $999 |
$160 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.18 x 2.53 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.65 mm (~8.9 mm with camera bump) |
8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 4.97 oz / 141.0 g | 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Metal Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue, Pink, Midnight, Starlight | Grey, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.4-inch, 84.66% screen-to-body | 8.7-inch, 81.06% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI | 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x3.23 GHz Avalanche 4x1.82 GHz Blizzard |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple GPU 4-core | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) | Android (11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2285 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5424 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2469 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1646 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2406 mAh, Li - Ion | 5100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 47min
Browsing
12h 33min
Video
6h 20min
Gaming
5h 49min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.9'' Pixel size: 1.7 μm |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
2 MP |
131
Overall
135
Photo
128
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | LTE version - 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E3994A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.46 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $799 |
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|