Apple iPhone vs Asus Zenfone 9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone | Asus Zenfone 9 |
|
Released
·
Jun 29, 2007
|
Released
·
Sep 15, 2022
|
|
3.5-inch · 480x320px
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
0.1GB · 16GB
|
8GB · 128GB
|
|
1400 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 09, 2007 | Jul 28, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.50 x 2.40 x 0.46 inches 115 x 61 x 11.6 mm |
5.77 x 2.68 x 0.36 inches 146.5 x 68.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 4.80 oz / 135.0 g | 5.96 oz / 169.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 3.5-inch, 52.35% screen-to-body | 5.9-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | Super AMOLED, 120Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 480x320px, 165 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen1 SM8475 (4 nm) | |
| Processor | |
| Single core 412 MHz |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0Ghz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | |
| Memory | |
| 0.1GB/16GB 0.1GB/4GB 0.1GB/8GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (3.x, 2.x, 1.x) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1784 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4290 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2822 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1488 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1400 mAh, Li - Ion | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 37min
Browsing
17h 13min
Video
12h 14min
Gaming
8h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 12 MP Aperture size: F2.2 Focal Length: 14.4 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) | |
| Front | |
| 12 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Proprietary | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Polyphonic ringtones, Vibration, Phone profiles, Flight mode, Silent mode, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 17, 2007 FCC ID value: BCGA1203 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.97 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.61 W/kg Measured in: 850 MHz |
|
Alternative variants
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|