Apple iPad mini (A17 Pro) vs RedMagic Astra Gaming Tablet Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (A17 Pro) | RedMagic Astra Gaming Tablet |
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
Released
·
Jul 16, 2025
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
9.1-inch · 240x1504px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5078 mAh
|
8200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 01, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
8.15 x 5.28 x 0.27 inches 207 x 134.2 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 10.48 oz / 297.0 g | 13.05 oz / 370.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight, Space Gray | Eclipse, Starfrost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 9.1-inch, 29.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | OLED, 165Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 240x1504px, 16:10 ratio, 168 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1036 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A17 pro (3 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Apple GPU 6-core | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2860 | 2676 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7002 | 8292 |
| 3D Mark High | |
| 3069 | 6778 |
| 3D Mark Low | |
| 2583 | 5531 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 8200 mAh |
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
11h 8min
Video
8h 44min
Gaming
5h 26min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP | 13 MP |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
9 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|