Apple iPad mini (6th Gen) vs RedMagic Astra Gaming Tablet Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (6th Gen) | RedMagic Astra Gaming Tablet |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Jul 16, 2025
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
9.1-inch · 240x1504px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
5078 mAh
|
8200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Jul 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
8.15 x 5.28 x 0.27 inches 207 x 134.2 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
13.05 oz / 370.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Space Gray, Pink, Purple, Starlight | Eclipse, Starfrost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 9.1-inch, 29.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | OLED, 165Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 240x1504px, 16:10 ratio, 168 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1036 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core | Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Yes | Adreno 830 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
12GB/256GB |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2676 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8292 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6778 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5531 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 8200 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
11h 8min
Video
8h 44min
Gaming
5h 26min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
13 MP |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
9 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|