Apple iPad mini (6th Gen) vs Motorola Moto G 5G (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (6th Gen) | Motorola Moto G 5G (2024) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
May 30, 2024
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
6.6-inch · 1612x720px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
5078 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Mar 12, 2024 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
6.47 x 2.95 x 0.32 inches 164.4 x 75 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space Gray, Pink, Purple, Starlight | Sage Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 6.6-inch, 84.98% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 1612x720px, 20:9 ratio, 267 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 4 Gen 1 SM4375 (6 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core | Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A78 6x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 843 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1868 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 311 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 304 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|