Apple iPad mini (6th Gen) vs Motorola Edge (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (6th Gen) | Motorola Edge (2021) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Sep 02, 2021
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5078 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Aug 19, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
6.65 x 2.99 x 0.35 inches 169 x 76 x 8.85mm |
| Weight | |
| 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space Gray, Pink, Purple, Starlight | Nebula Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 6.8-inch, 85.60% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 2460x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core | Octa-core 2400 MHz Kryo 670 Prime |
| GPU | |
| Yes | Adreno 642L |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (920 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | n2, n5, n25, n41, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
For Verizon
| Weight | 7.11 oz / 201.6 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n48, n66, n77, n78, n260, n261 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 66 |
| TDD Bands | 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|