Apple iPad mini (2019) vs Samsung Galaxy Z Flip 5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (2019) | Samsung Galaxy Z Flip 5 |
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
7.9-inch · 2048x1536px
|
6.7-inch · 2640x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5058 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $679 3GB/64GB - $529 Wi-Fi only version - $549 |
8GB/256GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8 x 5.3 x 0.24 inches 203.2 x 134.6 x 6.1 mm |
6.50 x 2.83 x 0.27 inches 165.1 x 71.9 x 6.9 mm |
| Folded | |
| (85.1 x 71.9 x 15.1 mm) | |
| Weight | |
| 10.87 oz / 308.2 g Wi-Fi only - 300.5 g |
6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver | Mint, Graphite, Cream, Lavender, Gray, Blue, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 70.65% screen-to-body | 6.7-inch, 85.70% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2048x1536px, 4:3 ratio, 324 PPI | 2640x1080px, 22:9 ratio, 426 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
| Front cover display | |
| 3.4 inches 720 x748 px Super AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Adreno 740 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1984 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5194 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3700 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5058 mAh, Li - Polymer | 3700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
12h 21min
Video
7h 13min
Gaming
7h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal length: 32 mm Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
137
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 13, 2023 FCC ID value: A3LSMF731U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.16 W/kg Body: 0.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.13 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $529 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
| Prices (MSRP) | $399 |
Wi-Fi only
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $549 |
Discover more
|
|