Apple iPad mini (2019) vs Apple iPad Air 11-inch (M4, 2026) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (2019) | Apple iPad Air 11-inch (M4, 2026) |
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
7.9-inch · 2048x1536px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
5058 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | Mar 02, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $679 3GB/64GB - $529 Wi-Fi only version - $549 |
12GB/128GB - $599 12GB/256GB - $699 12GB/512GB - $899 12GB/1024GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8 x 5.3 x 0.24 inches 203.2 x 134.6 x 6.1 mm |
9.74 x 7.02 x 0.24 inches 247.4 x 178.3 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 10.87 oz / 308.2 g Wi-Fi only - 300.5 g |
16.40 oz / 465.0 g Wi-Fi only - 464 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 70.65% screen-to-body | 11.0-inch, 82.93% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2048x1536px, 4:3 ratio, 324 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Apple 9-core GPU |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iOS (26.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5058 mAh, Li - Polymer | 7606 mAh, Li - Polymer |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal length: 32 mm Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing, Cinematic mode |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 6.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 7,dual-band MIMO, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, GNSS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSPA, HSUPA |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $529 |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
| Prices (MSRP) | $399 |
Wi-Fi only
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $549 |
Discover more
|
|