Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) vs Apple iPad 10.2-inch (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) | Apple iPad 10.2-inch (2021) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
64GB
|
|
10290 mAh
|
8526 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
|
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Silver, Space gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.26% screen-to-body | 10.2-inch, 74.94% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1564 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Yes |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3720 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 13280 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 7311 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 7009 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10290 mAh, Li - Polymer | 8526 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|