Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) vs Samsung Galaxy Tab S6 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) | Samsung Galaxy Tab S6 Lite |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
May 05, 2020
|
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
10290 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 16, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1299 | 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
| Weight | |
| 16.47 oz / 465.0 g | |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.26% screen-to-body | 10.4-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1564 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 9 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3720 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 13280 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 7311 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 7009 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10290 mAh, Li - Polymer | 7040 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|