Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) vs Samsung Galaxy Tab S5e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) | Samsung Galaxy Tab S5e |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
7040 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Feb 15, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
14.11 oz / 400.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Black, Gold, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 10.5-inch, 81.50% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Adreno 615 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 7040 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|