Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) vs CAT S42 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) | CAT S42 |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
Sep 09, 2020
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
5.5-inch · 1440x720px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
9720 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Sep 09, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
$329 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
6.34 x 3.03 x 0.50 inches 161 x 77 x 12.7 mm |
| Weight | |
| 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
7.76 oz / 220.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Resistance | |
| Water, Dust, Shock, Vibration, Temperature, Humidity; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 5.5-inch, 62.99% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 1440x720px, 18:9 ratio, 293 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | MediaTek Helio A20 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Quad-core 1800 MHz Arm Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 128 GB |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 4200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
1080p |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
5 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 25, 26, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 41 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 24, 2020 FCC ID value: ZL5S42 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.07 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|