Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Samsung Galaxy Tab S9+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Samsung Galaxy Tab S9+ |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
9720 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
12GB/256GB - €1268 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
20.67 oz / 586.0 g Wi-Fi only version - 581 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Gray, Silver | Beige, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 12.4-inch, 84.26% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Adreno 740 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2122 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5665 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3920 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3341 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 10090 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 44min
Video
6h 21min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0/F26.0 Sensor size: 1/3.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
Wi-Fi Only
| Weight | 20.49 oz / 581.0 g |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
Discover more
|
|