Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Aug 05, 2021
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
9720 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | May 27, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
7.28 x 11.21 x 0.25 inches 185.0 x 284.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
21.45 oz / 608.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Mystic Black, Mystic Silver, Mystic Green, Mystic Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 12.4-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 243 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) Wi-Fi version - Snapdragon 778G SM7325 |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 Wi-Fi version - Octa-core, 1x2.4GHz Kryo 670 Prime, 3x2.4GHz Kryo 670 Gold, 4x1.8 GHz Kryo 670 Silve |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Adreno 619 Wi-Fi version - Adreno 642L |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 10090 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
8 MP (Autofocus) |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With Wi-fi only and Snapdragon 778G processor
| System chip | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A78 |
| GPU | Adreno 642L |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
Discover more
|
|