Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Apple iPhone 15 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Apple iPhone 15 Pro |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
3274 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
8GB/128GB - $999 | €1199 8GB/256GB - $1099 8GB/512GB - $1299 8GB/1TB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
5.77 x 2.78 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 146.6 x 70.6 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.1-inch, 88.23% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2215 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2920 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7447 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3628 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 3274 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
14h 54min
Video
6h 54min
Gaming
8h 51min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX713 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
153
Overall
156
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8435A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
International.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|