Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
9720 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
Discover more
|
|