Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Samsung Galaxy Tab S9 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Samsung Galaxy Tab S9 FE |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
8160 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 8000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
8 MP |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|