Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Samsung Galaxy Tab S11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Samsung Galaxy Tab S11 |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Sep 04, 2025
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
8160 mAh
|
8400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Sep 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 12GB/128GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
9.99 x 6.51 x 0.22 inches 253.7 x 165.3 x 5.58 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 16.97 oz / 481.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 11.0-inch, 83.20% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1600 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1490 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | MediaTek Dimensity 9400+ MT6991 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.62GHz Cortex-X925 3x3.3 GHz Cortex-X4 4x2.4 GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
12GB/128GB (UFS) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2776 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8811 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6313 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4244 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 8400 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 9min
Browsing
9h 56min
Video
6h 55min
Gaming
11h 26min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|