Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
8160 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3866 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|