Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Google Pixel 9 Pro Fold Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Google Pixel 9 Pro Fold |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Sep 04, 2024
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
8.0-inch · 2152x2076px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
16GB · 256GB
|
|
8160 mAh
|
4650 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 16GB/256GB - $1799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
6.11 x 5.91 x 0.20 inches (~0.55 inches with camera bump) 155.2 x 150.2 x 5.1 mm (~7.6 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 6.11 x3.04 x0.41 inches (155.2 x 77.1 x 10.5 mm) | |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 9.07 oz / 257.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Obsidian, Porcelain |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 8.0-inch, 82.64% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2152x2076px, 374 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.3 inches 2424 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2462 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
16GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1962 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4405 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2555 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2243 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 4650 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 21.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
16h 25min
Video
5h 47min
Gaming
9h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
48 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX787 Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 10.5 MP (Ultra-wide) Sensor name: Samsung S5K3LU Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.4" |
| Third camera | |
| 10.8 MP (Telephoto) Sensor name: Samsung S5K3J1 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.1 Focal Length: 112 mm Sensor size: 1/3.2" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, 10-bit HDR |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
10 MP Folded: 10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
139
Overall
149
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|