Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Apple iPad mini (6th Gen) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Apple iPad mini (6th Gen) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
8160 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Yes |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|