Apple iPad Pro 11-inch (2020) vs Nokia 1.3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (2020) | Nokia 1.3 |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
Apr 16, 2020
|
|
11.0-inch · 2388x1668px
|
5.7-inch · 1520x720px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
1GB · 16GB
|
|
7538 mAh
|
3000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Mar 19, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $799 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $1099 6GB/1000GB - $1299 LTE version - $949 |
$100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
5.80 x 2.80 x 0.37 inches 147.3 x 71.2 x 9.35 mm |
| Weight | |
| 16.61 oz / 471.0 g LTE version - 473 g |
5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Charcoal, Cyan, Sand |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.87% screen-to-body | 5.7-inch, 77.67% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2388x1668px, 265 PPI | 1520x720px, 19.9 ratio, 295 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.7 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | Qualcomm 215 QM215 (28 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Quad-core 1300 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Adreno 308 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
1GB (LPDDR3)/16GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 400 GB |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7538 mAh, Li - Polymer | 3000 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
5h 57min
Gaming
7h 56min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
1080p |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
variant with LTE
| Weight | 16.68 oz / 473.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
| Prices (MSRP) | $949 |
Discover more
|
|