Apple iPad Air (2019) vs Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2019) | Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) |
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
|
10.5-inch · 2224x1668px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 256GB
|
3GB · 128GB
|
|
8134 mAh
|
6150 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $779 3GB/64GB - $629 Wi-Fi only version - $649 |
3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.24 inches 248.9 x 172.7 x 6.1 mm |
9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
| Weight | |
| 16.37 oz / 464.0 g Wi-Fi only version - 456 g |
16.54 oz / 469.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver | Black, Gold, Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 79.41% screen-to-body | 10.1-inch, 80.80% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2224x1668px, 4:3 ratio, 265 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8134 mAh, Li - Ion | 6150 mAh, Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing | 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $629 |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
| Prices (MSRP) | $499 |
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $649 |
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|