Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) | Huawei MatePad Pro 12.2 (2025) |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
May 15, 2025
|
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
7606 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | May 15, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
€999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.73% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 261 PPI | 2800x1840px, 3:2 ratio, 275 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 536 (Poor) | 1925 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 5.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | Kirin T92A (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.5GHz TaishanV123 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.6GHz Taishan-Little |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | Maleoon 920 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3017 | 1507 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 11728 | 4822 |
| 3D Mark High | |
| 5177 | 1384 |
| 3D Mark Low | |
| 3262 | 1379 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | |
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Battery Life Estimate
5h 16min
Browsing
11h 5min
Video
8h 2min
Gaming
7h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|