Apple iPad (2022) vs RedMagic Astra Gaming Tablet Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad (2022) | RedMagic Astra Gaming Tablet |
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
Released
·
Jul 16, 2025
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
9.1-inch · 240x1504px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
7606 mAh
|
8200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | Jul 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
8.15 x 5.28 x 0.27 inches 207 x 134.2 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
13.05 oz / 370.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Blue, Pink, Yellow | Eclipse, Starfrost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 82.35% screen-to-body | 9.1-inch, 29.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | OLED, 165Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 240x1504px, 16:10 ratio, 168 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1036 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.68 (Average) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core | Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Apple 4-core | Adreno 830 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2053 | 2676 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4591 | 8292 |
| 3D Mark High | |
| 2266 | 6778 |
| 3D Mark Low | |
| 1952 | 5531 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh, Li - Ion | 8200 mAh |
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
11h 8min
Video
8h 44min
Gaming
5h 26min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
9 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|