Apple iPad (2020) vs Samsung Galaxy Tab Active 3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad (2020) | Samsung Galaxy Tab Active 3 |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Sep 28, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
8.0-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
8827 mAh
|
5050 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Sep 28, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
4GB/64GB - $490 4GB/128GB - $510 LTE version - $590 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
8.42 x 4.99 x 0.39 inches 213.8 x 126.8 x 9.9 mm |
| Weight | |
| 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
15.03 oz / 426.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust, Shock, Vibration, Temperature; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 73.86% screen-to-body | 8.0-inch, 68.46% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 283 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Samsung Exynos 9810 (10 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Vortex and Tempest |
Octa-core 4x2.9GHz Exynos M3 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple G11P | Mali-G72 MP18 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 5050 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
13 MP (PDAF) |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
5 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $510 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
with LTE support
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $590 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|