Apple iPad 10.2 (2020) vs Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2 (2020) | Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
7606 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only - 490 g |
16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 11.0-inch, 82.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 536 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic (7 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Hexa-core 2x2.5GHz Vortex+ 4x1.6GHz Tempest |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple GPU 4 core | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3017 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 11728 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5177 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3262 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 7606 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Wi-fi Only
Wi-fi Only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|