Apple Watch Ultra 3 vs Apple Watch Series 10 (46mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Ultra 3 | Apple Watch Series 10 (46mm) |
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
1.9-inch · 502x410px
|
1.7-inch · 496x416px
|
|
1GB · 64GB
|
1GB · 64GB
|
|
327 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| $799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.93 x 1.73 x 0.47 inches 49 x 44 x 12 mm |
1.81 x 1.54 x 0.38 inches 46 x 39 x 9.7 mm |
| Weight | |
| 2.17 oz / 61.6 g | 1.28 oz / 36.4 g Titanium frame - 41.7 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Titanium |
Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP6X |
| Colors | |
| Natural, Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.9-inch | 1.7-inch |
| Type | |
| OLED, 3000 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 502x410px, 338 PPI | 496x416px, 383 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S10 | Apple S10 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 1GB/64GB | 1GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (10.x) | watchOS (10.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 327 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Multiple speakers | Loudspeaker |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
GPS Only
| Weight | 1.28 oz / 36.4 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.47 oz / 41.7 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|