Apple Watch Series 6 (44mm) vs Apple Watch Series 10 (46mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 6 (44mm) | Apple Watch Series 10 (46mm) |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
1.8-inch · 448x368px
|
1.7-inch · 496x416px
|
|
1GB · 32GB
|
1GB · 64GB
|
|
327 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $529 non-LTE version - $429 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.81 x 1.54 x 0.38 inches 46 x 39 x 9.7 mm |
|
| Weight | |
| 1.28 oz / 36.4 g Titanium frame - 41.7 g |
|
| Wrist size | |
| Case fits 140-220 mm wrists | |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Materials & Colors | |
| Aluminum: Silver, Space gray, Gold, Blue, Red Stainless steel: Silver, Graphite, Gold Titanium: Titanium, Space black |
|
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters) | Water, Dust; IP6X |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.8-inch, 59.89% screen-to-body | 1.7-inch |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 448x368px, 326 PPI | 496x416px, 383 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S6 | Apple S10 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 1GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x, 7.x, 6.x) | watchOS (10.x) |
| Compatible devices | |
| Apple iPhone 6s or later with iOS 13 or later | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 327 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Magnetic charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, ECG, Blood Oxygen, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen |
| Location | |
| GPS, Glonass | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
non-LTE version
| Materials & Colors | Aluminum: Silver, Space gray, Gold, Blue, Red |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
GPS Only
| Weight | 1.28 oz / 36.4 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.47 oz / 41.7 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|