Apple Watch Series 6 (40mm) vs Samsung Galaxy A02s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 6 (40mm) | Samsung Galaxy A02s |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Jan 04, 2021
|
|
1.6-inch · 394x324px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
1GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
Triple camera
|
|
|
5000 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Nov 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 non-LTE version - $399 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.99 x 0.36 inches 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
|
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | |
| Wrist size | |
| Case fits 130-200 mm wrists | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Materials & Colors | |
| Aluminum: Silver, Space gray, Gold, Blue, Red Stainless steel: Silver, Graphite, Gold Titanium: Titanium, Space black |
|
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.6-inch | 6.5-inch, 81.80% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 394x324px, 325 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S6 | Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 8x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR | Adreno 506 |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x, 7.x, 6.x) | Android (12, 11, 10) |
| Compatible devices | |
| Apple iPhone 6s or later with iOS 13 or later | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Magnetic charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
|
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | |
| Front | |
| 5 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, ECG, Blood Oxygen, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 07, 2021 FCC ID value: ZCASMA025U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.85 W/kg Simultaneous Transmission: 1.40 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
|
Alternative variants
non-LTE version
| Materials & Colors | Aluminum: Silver, Space gray, Gold, Blue, Red |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $399 |
with 64GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|