Apple Watch Series 6 (40mm) vs Apple iPhone 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 6 (40mm) | Apple iPhone 12 Pro |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
1.6-inch · 394x324px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
1GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
Triple camera
|
|
|
2815 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 non-LTE version - $399 |
6GB/128GB - $1000 | €1150 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
|
| Weight | |
| 6.66 oz / 189.0 g | |
| Wrist size | |
| Case fits 130-200 mm wrists | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Materials & Colors | |
| Aluminum: Silver, Space gray, Gold, Blue, Red Stainless steel: Silver, Graphite, Gold Titanium: Titanium, Space black |
|
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters) | Water, Splash, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.6-inch | 6.1-inch, 86.93% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 394x324px, 325 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | Ceramic Shield |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S6 | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| PowerVR | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x, 7.x, 6.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
| Compatible devices | |
| Apple iPhone 6s or later with iOS 13 or later | |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4442 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2257 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1767 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Magnetic charging | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
|
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, ECG, Blood Oxygen, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
non-LTE version
| Materials & Colors | Aluminum: Silver, Space gray, Gold, Blue, Red |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $399 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
Discover more
|
|