Apple Watch Series 4 (44mm) vs Samsung Galaxy A14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 4 (44mm) | Samsung Galaxy A14 5G |
|
Released
·
September 2018
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
|
1.8-inch · 448x368px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
1GB · 16GB
|
4GB · 64GB
|
|
292 mAh
|
5000 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.73 x 1.50 x 0.42 inches 44.0 x 38.0 x 10.7 mm |
6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
| Weight | |
| 1.29 oz / 36.7 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Silver, Black | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.8-inch, 59.89% screen-to-body | 6.6-inch, 80.45% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 448x368px, 326 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S4 (7 nm) | Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple G11M | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 1GB/16GB | 4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x, 7.x, 6.x, 5) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 292 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Magnetic charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
|
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Heart rate, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|