Apple Watch Series 3 (42mm) vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 3 (42mm) | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
2017
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
1.6-inch · 390x312px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
768GB · 16GB
|
3GB · 32GB
|
|
341 mAh
|
8827 mAh
|
|
Single camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.67 x 1.43 x 0.45 inches 42.5 x 36.4 x 11.4 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 1.86 oz / 52.8 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Stainless steel |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Space Black, Silver | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.6-inch, 55.61% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 390x312px, 303 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S3 | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| PowerVR | Apple G11P |
| Memory | |
| 768GB/16GB | 3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| watchOS (8.x, 7.x, 6.1, 6.x, 5.1, 5, 4.x) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 341 mAh | 8827 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
|
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
|
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|