Apple Watch Series 2 (38mm) vs Apple Watch Series 10 (46mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 2 (38mm) | Apple Watch Series 10 (46mm) |
|
Released
·
September 2016
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
1.5-inch · 340x272px
|
1.7-inch · 496x416px
|
|
0.5GB · 8GB
|
1GB · 64GB
|
|
273 mAh
|
327 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.52 x 1.31 x 0.45 inches 38.6 x 33.3 x 11.4 mm |
1.81 x 1.54 x 0.38 inches 46 x 39 x 9.7 mm |
| Weight | |
| 1.48 oz / 41.9 g Aluminum frame - 28.2 g |
1.28 oz / 36.4 g Titanium frame - 41.7 g |
| Materials | |
| Frame: Stainless steel | Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water | Water, Dust; IP6X |
| Colors | |
| Silver, Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.5-inch, 55.12% screen-to-body | 1.7-inch |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 340x272px, 290 PPI | 496x416px, 383 PPI |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S2 (16 nm) | Apple S10 |
| Processor | |
| Dual-core 780 MHz Cortex-A7 |
Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR G6200 | PowerVR |
| Memory | |
| 0.5GB/8GB | 1GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (6.x, 5.1, 5, 4.x, 3.x) | watchOS (10.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 273 mAh | 327 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Magnetic charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Heart rate, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen |
| Location | |
| Glonass, Galileo | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Loudspeaker | Loudspeaker |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With aluminum frame
| Weight | 0.99 oz / 28.2 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Aluminum |
GPS Only
| Weight | 1.28 oz / 36.4 g |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.47 oz / 41.7 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|