Apple Watch SE (44mm) vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch SE (44mm) | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
1.8-inch · 448x368px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
1GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
Triple camera
|
|
|
5000 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Mar 15, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $359 non-LTE version - $309 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
|
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | |
| Wrist size | |
| Case fits 140-220 mm wrists | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
|
| Materials & Colors | |
| Aluminum: Silver, Space gray, Gold | |
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters) | Yes; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.8-inch | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 448x368px, 326 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S5 | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core |
| GPU | |
| PowerVR | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x, 7.x) | Android (13) |
| Compatible devices | |
| Apple iPhone 6s or later with iOS 13 or later | |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Magnetic charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 32 MP | |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
non-LTE version
| Prices (MSRP) | $309 |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|