Amazon Fire HD 10 (2019) vs Amazon Fire HD 10 (2023) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Amazon Fire HD 10 (2019) | Amazon Fire HD 10 (2023) |
|
Released
·
Oct 30, 2019
|
Released
·
2023
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
6300 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 2GB32GB - $150 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.31 x 6.26 x 0.39 inches 262 x 159 x 9.8 mm |
9.69 x 6.49 x 0.34 inches 246 x 164.8 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 17.78 oz / 504.0 g | 15.27 oz / 433.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic |
| Colors | |
| Plum, Plum, Twilight blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 69.64% screen-to-body | 10.1-inch |
| Type | |
| IPS LCD | 60Hz |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
Hardware
| Processor | |
|---|---|
| Octa-core | Octa-core 2000 MHz |
| GPU | |
| Yes | Yes |
| Memory | |
| 2GB/32GB 2GB/64GB |
3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6300 mAh | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 5 MP |
| Video recording | |
| 720p | |
| Front | |
| 2 MP Video capture: DVD |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Yes 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $190 |
Discover more
|
|