Alcatel JOY TAB 2 vs Samsung Galaxy Tab A7 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Alcatel JOY TAB 2 | Samsung Galaxy Tab A7 Lite |
|
Released
·
November 2020
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
|
8.0-inch · 1280x800px
|
8.7-inch · 1340x800px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
4080 mAh
|
5100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $120 | $160 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.24 x 4.93 x 0.34 inches 209.4 x 125.2 x 8.7 mm |
8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 10.93 oz / 310.0 g | 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Metal Frame: Metal |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Metallic Black | Grey, Silver |
| Phone functionality | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 70.81% screen-to-body | 8.7-inch, 81.06% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:9 ratio, 189 PPI | 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT8766B | Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8300 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 3GB/32GB | 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSD up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4080 mAh | 5100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 5 MP | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
2 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 25, 26, 66, 71 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 41 | LTE version - 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 4, 2 | LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA, HSUPA | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| No | |
| VoLTE | |
| No | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|